Rechts: Sten
Jong VerkooptalentArtikel
  • 7 min lezen

Jong verkooptalent: Sten Piet

Van vakantiekracht op de bloemenveiling tot internationaal verkoper.

Sten Piet begon als vakantiekracht en groeide door tot internationaal verkoper bij OZ-Hami. Hij vertelt over zijn ervaringen met verschillende culturen, het opbouwen van klantrelaties, zijn persoonlijke ontwikkeling en zijn ambities binnen de bloemenbranche.

Een nieuwe generatie in de internationale bloemenhandel.

De internationale bloemenhandel is voortdurend in beweging. Nieuwe markten, veranderende klantbehoeften en technologische ontwikkelingen vragen om verkopers die niet alleen verstand hebben van bloemen, maar ook van mensen, culturen en internationaal zakendoen. Bij OZ-Hami speelt jong verkooptalent een belangrijke rol in deze ontwikkeling. In de nieuwe rubriek Jong verkooptalent maken we kennis met de volgende generatie verkopers. We ontdekken hun ervaringen, perspectieven en ambities. De eerste die we in deze rubriek uitlichten, is Sten Piet.

Wat begon als een vakantiebaan op de bloemenveiling, groeide uiteindelijk uit tot een carrière in de internationale verkoop. Inmiddels werkt Sten al ruim vijfenhalf jaar op de verkoopafdeling van OZ-Hami, waar hij klantrelaties onderhoudt in verschillende delen van de wereld.

Van vakantiekracht tot internationaal verkoper.

Stens carrière in de bloemenbranche begon toen hij pas veertien jaar oud was. Tijdens de schoolvakanties werkte hij op de bloemenveiling. Omdat hij graag meer uren wilde maken, besloot hij te solliciteren bij OZ Export. Wat begon als een vakantiebaan, vormde uiteindelijk de basis voor zijn verdere carrière. Tijdens zijn hbo-opleiding kreeg Sten de mogelijkheid om zijn afstudeeropdracht bij OZ Export uit te voeren. Hiervoor ontwikkelde hij een exportplan, waardoor hij meer inzicht kreeg in de internationale bloemenhandel.

Na zijn afstuderen begon hij aan een intern traineeship, waarin hij verschillende mogelijkheden binnen het bedrijf verkende. Al snel werd duidelijk waar zijn interesses lagen: de verkoop. "Tijdens mijn traineeship ontdekte ik al snel dat verkoop het beste bij mij paste." Inmiddels is Sten een ervaren lid van het verkoopteam, maar zijn ambitie om zich verder te ontwikkelen is nog altijd even groot.

Van Estland tot het Midden-Oosten.

Sten maakt deel uit van Team Overig, een verkoopteam dat verantwoordelijk is voor internationale markten die niet onder een van de specifieke landenteams van OZ-Hami vallen. Dit betekent dat hij werkt met een bijzonder diverse klantenkring, van de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar, Koeweit en Libanon tot Europese markten zoals Estland en Roemenië. Die diversiteit vraagt om flexibiliteit. Niet alleen vanwege de verschillende markten, maar ook door de culturele verschillen in de manier waarop zaken worden gedaan. Volgens Sten zit een van de grootste verschillen in de communicatie. "In Nederland zijn we gewend om veel informatie zelf op te zoeken. In het Midden-Oosten merk ik dat klanten veel sneller rechtstreeks vragen stellen. Dat kan gaan over de beschikbaarheid van een bepaalde bloem, maar net zo goed over het weer in Nederland." Juist die persoonlijke manier van communiceren maakt internationale verkoop voor hem zo interessant.

Het werk draait namelijk niet alleen om producten, prijzen en leveringen, maar ook om bereikbaarheid, vertrouwen en het opbouwen van langdurige relaties. Het grootste deel van zijn dagelijkse communicatie verloopt in het Nederlands en Engels. Daarnaast is Sten momenteel Spaans aan het leren, een taal die hij in de toekomst ook professioneel hoopt te kunnen gebruiken.

Meer dan bloemen verkopen: het belang van persoonlijke klantrelaties.

Sterke klantrelaties bouw je niet alleen op achter een computerscherm of via de telefoon. Voor Sten vormen internationale klantbezoeken daarom een essentieel onderdeel van zijn werk. Een van zijn meest bijzondere ervaringen vond plaats in Estland. "Vorig jaar nodigde een klant uit Estland mij uit om samen naar een concert van Swedish House Mafia in Tallinn te gaan. Dat was zonder twijfel een van de meest bijzondere ervaringen die ik ooit met een klant heb meegemaakt." Voor Sten laat dit zien dat een zakelijke relatie veel verder kan gaan dan alleen het plaatsen en verwerken van bestellingen. "Dat je zo'n bijzondere ervaring samen kunt delen, bevestigde voor mij echt dat dit werk om veel meer draait dan alleen zakendoen." Persoonlijke contacten helpen om wederzijds vertrouwen op te bouwen en zorgen ervoor dat klantrelaties zich op de lange termijn verder kunnen ontwikkelen.

Bij een zakenreis komt meer kijken dan een vlucht boeken.

Werken in de internationale verkoop betekent ook regelmatig reizen. Voor Sten is dit inmiddels een vertrouwd onderdeel van zijn functie, al vragen klantbezoeken vaak om een grondige voorbereiding. Die voorbereiding gaat veel verder dan alleen het bekijken van verkoopcijfers. "Voor een bezoek kijk ik vooral naar cijfers en data. Wat gaat er goed en waar kunnen we verbeteren? Zijn er logistieke uitdagingen? Of financiële zaken die we moeten bespreken?" Door informatie vanuit verschillende afdelingen te verzamelen, probeert Sten tijdens zijn klantbezoeken het volledige plaatje te bespreken. Van productkwaliteit en logistiek tot commerciële kansen. Soms heeft een zakenreis juist een heel praktisch doel. Zo reist hij bijvoorbeeld mee met een grote bloemenzending om bij aankomst de kwaliteit van de bloemen te beoordelen. Die combinatie van commercieel inzicht, productkennis en operationele betrokkenheid maakt zijn werk bijzonder afwisselend.

Zelfstandigheid ontwikkel je buiten je comfortzone.

Hoewel Sten tegenwoordig regelmatig zelfstandig op zakenreis gaat, was dat niet altijd vanzelfsprekend. Zijn eerste klantgesprekken en internationale zakenreizen waren spannend en brachten de nodige zenuwen met zich mee. Gelukkig kreeg hij in zijn eerste jaren volop de kans om met ervaren collega's mee te reizen en van hen te leren. Inmiddels voelt zelfstandig reizen heel natuurlijk, al blijft een eerste ontmoeting met een nieuwe klant anders dan een bezoek aan iemand die hij al jarenlang kent en spreekt. Ook buiten zijn werk heeft Sten geïnvesteerd in zijn internationale ontwikkeling. Zo verbleef hij twee keer twee weken in Spanje om zijn Spaanse taalvaardigheid te verbeteren. Wat hebben al deze ervaringen hem vooral geleerd? Zelfstandigheid.

"Als je op reis bent, kom je altijd situaties tegen die niet helemaal volgens plan verlopen. Je moet snel kunnen schakelen en zelf oplossingen bedenken." Volgens Sten hebben deze ervaringen hem geholpen om met meer zelfvertrouwen beslissingen te nemen, flexibeler om te gaan met onverwachte situaties en nieuwe uitdagingen makkelijker aan te gaan. En ondanks zijn vele zakenreizen is het reizen voor hem zeker niet minder leuk geworden. "Ik vind het nog steeds ontzettend leuk en het geeft me veel energie. Je komt bijna altijd terug met nieuwe inzichten of ideeën waar je vervolgens mee aan de slag kunt."

Een frisse blik op een traditionele sector.

De bloemenhandel is een sector waarin ervaring, kennis en langdurige relaties een belangrijke rol spelen. Tegelijkertijd ziet Sten volop kansen voor een nieuwe generatie verkopers. Wat brengt hij zelf mee naar het team? Een frisse blik, energie en de bereidheid om bestaande werkwijzen kritisch te bekijken. "In een sector waarin veel dingen al jarenlang op dezelfde manier worden gedaan, kijk ik graag hoe processen slimmer of efficiënter kunnen." Zijn doel is niet alleen om bij te dragen aan commerciële resultaten, maar ook aan de verdere ontwikkeling van het team en de organisatie. De combinatie van ervaren collega's en jonge verkopers biedt volgens hem volop mogelijkheden om van elkaar te leren en nieuwe ideeën in de praktijk te brengen.

Ambities voor de toekomst.

Sten heeft een duidelijk beeld van zijn toekomst. Uiteindelijk zou hij graag willen doorgroeien naar een leidinggevende functie, maar hij heeft geen haast om die stap te zetten. Eerst wil hij zoveel mogelijk ervaring opdoen. "De komende jaren wil ik vooral veel verkopen, reizen, verschillende klanten spreken en zoveel mogelijk ervaring opdoen." Voor Sten vormt praktijkervaring de basis van goed leiderschap. "Ik geloof dat je pas echt een goede leidinggevende kunt worden als je weet waar je het over hebt en begrijpt wat er speelt bij klanten en in de markt." Ook vloeiend Spaans leren spreken blijft een belangrijk persoonlijk doel. Hoewel hij inmiddels al behoorlijk wat ervaring heeft opgedaan, ziet hij nog volop mogelijkheden om zichzelf verder te ontwikkelen.

De toekomst van de bloemenhandel.

Het verhaal van Sten laat zien hoe een eerste kennismaking met de bloemenbranche kan uitgroeien tot een internationale carrière. Van zijn eerste vakantiebaan tot het zelfstandig onderhouden van klantrelaties in verschillende delen van de wereld: zijn ontwikkeling wordt gekenmerkt door nieuwsgierigheid, zelfstandigheid en ambitie. Met zijn internationale ervaring, frisse blik en enthousiasme vertegenwoordigt Sten een nieuwe generatie verkopers die bijdraagt aan de verdere ontwikkeling van de bloemenhandel.

En zijn eigen ontwikkeling? Die is nog lang niet voorbij.

 

 

Geschreven door

Amber Veeken

Content Marketeer